Ana Sayfa  /  GÜNDEM  /  Avukatı: Banu Özdemir'i tutuklamak için soruşturma maddesi değiştirildi
  • Facebook da Paylaş
Avukatı: Banu Özdemir'i tutuklamak için soruşturma maddesi değiştirildi
  • 25-05-2020
  • 0 yorum
  • 18964 okunma
İzmir’de camilerden “Çav Bella” çalınması sonrasında yaptığı sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle tutuklanan CHP'li Banu Özdemir’in avukatı: Savcılık soruşturmayı TCK 216/3'e göre yaptığını açıkladı. Bu maddeye göre ceza 1 yıldan az olduğu için tutuklama yapılamayacağını fark edince soruşturma maddesini TCK 216/1 olarak değiştirdi.

CHP’nin eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’in cami hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ marşı çalınmasına ilişkin sosyal medya paylaşımı nedeniyle tutuklanmasının ardından, avukatı soruşturmada madde değişikliği yapıldığını öne sürdü.

Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ, sosyal medya hesabı üzerinden yeni bir açıklama yaptı. Karadağ, Özdemir hakkında Türk Ceza Kanunu 216/3 maddesi üzerinden soruşturma başlatıldığını ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100/4 maddesine göre, hapis cezasının üst sınırının 1 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararının verilemeyeceğini belirtti.

SAVCILIK NE DEMİŞTİ?

Karadağ, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, “Bazı internet sitelerinde, İzmir ilindeki birçok caminin hoparlörlerinden aynı anda ezan yerine İtalyanca bir parçanın çalındığı ve sosyal medyada ilgili videoların yer aldığı yönündeki haberlerin yayınlanması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘Dini değerleri alenen aşağılamak’ suçundan resen soruşturma başlatılmıştır” açıklamasını alıntılayarak şöyle yazdı:

“Yakalandınız. Müvekkilim Banu Özdemir hakkında TCK 216/3 maddesi gereği soruşturma başlattığını duyuran İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı büyük bir hata yaptığını, CMK 100/4 maddesi sebebiyle Banu Özdemir’i tutuklayamayacağını fark ediyor ve soruşturma maddesi TCK 216/1 olarak değiştiriliyor.”

TCK 216/3 NEDİR, TCK 216/1 NEDİR?

Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinin birinci fıkrasına göre, bir yıldan üç yıla kadar ceza öngörülürken, aynı maddenin üçüncü fıkrasına göre de söz konusu suçu işleyen kişinin 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

TCK 216/1: Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

TCK 216/3: Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV